Wrzesień 1945r w Węgorzynie jest bardzo trudny i ciężki. Przyjeżdżają pierwsi osiedleńcy, których trzeba zakwaterować. Przed wojną miasteczko było piękne i okazałe - o ciągłej zabudowie.
Główną ulicą - ulica Grunwaldzka. Po wojnie Węgorzyno zostało zniszczone prawie w 70%, spalone domy, sterczące ruiny murów, to był codzienny widok. W tym trudnym dla miasta okresie burmistrzem zostaje Marian Cwill a jego żona jest jedną z pierwszych nauczycielek przybyłych w te strony. Jednak jest to czas w którym nie ma mowy o powstaniu szkoły i rozpoczęciu roku szkolnego. Ważniejszą sprawą jest zapewnienie repatriantom mieszkań, by mogli rozpocząć nowe, spokojne życie.
Dopiero w marcu 1946r przy ul. Runowskiej (budynek ośrodka zdrowia) podjęto prace związane z utworzeniem szkoły. Znoszone są ławki do klas. Robią to sami uczniowie. I tak rozpoczyna się nauka w szkole, która obejmuje klasy I - V. Pierwszym kierownikiem nowo powstałej Szkoły zostaje Maria Cwill, nauczycielami zaś Roman Cwill i Anna Paszko. W 1947r Rosjanie wyjeżdżają z Węgorzyna.
Wówczas szkoła zostaje przeniesiona do budynku szkolnego sprzed II wojny światowej na ul. Rynek 1 (obecnie Rada Miejska). Należałoby wspomnieć, że języka polskiego i francuskiego uczyła Maria Cwill, natomiast matematyki i biologii Roman Cwill - były leśnik. Pozostałe przedmioty wykładała p. Anna Paszko.
Rok 1948 jest rokiem, w którym mury szkoły opuszczają pierwsi absolwenci. W grudniu tegoż roku do Węgorzyna przyjeżdża Maria Muzika. Obejmuje stanowisko kierownika szkoły i prowadzi ją przez 24 lata. 22 lipca 1961r szkoła zostaje przeniesiona do nowego budynku przy ul. Grunwaldzkiej 2. Jest to „tysiąclatka”, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Pani Maria Muzika za wzorową pracę otrzymywała liczne nagrody i odznaczenia państwowe. W 1972r odchodzi na zasłużoną emeryturę.
Nowym dyrektorem szkoły zostaje Janusz Sadurek. Funkcję tę pełni do 1984r, będąc równolegle Gminnym Dyrektorem Szkół - w latach 70-tych istnieje przy SP Węgorzyno filia Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących (zakończona maturą) oraz filia Technikum Rolniczego dla Dorosłych (ukończyły ją dwa roczniki). Za jego kadencji 3.09.1979r odbywa się tu wojewódzka inauguracja roku szkolnego - z tej okazji oddano do użytku boisko sportowe i niebieski pawilon przedszkola. Dyrektor Sadurek otrzymał nagrody ministra, kuratora oraz odznaczenia państwowe i organizacyjne (w tym czasie jego zastępcą jest Maria Mechedo).
W roku 1984 odchodzi na stanowisko inspektora oświaty i wychowania przy UMG Węgorzyno a dyrektorem szkoły zostaje Ryszard Brodziński. Jego zastępcą przez 6 lat jest Jadwiga Krasnodębska. Rozpoczyna on rozbudowę szkoły, w jej wyniku przybywa 8 nowych sal lekcyjnych. W 1990 roku dyrektorem jest ponownie Janusz Sadurek a następnie w 1991 Jadwiga Krasnodębska. Przepracowała ona jako węgorzyńska nauczycielka 40 lat, wychowała m.in. wielu młodych nauczycieli. I właśnie jedna z jej uczennic, Irena Grabowska obejmuje funkcję dyrektora w roku 1992 i pełni ją do 1995r.
Kolejnym dyrektorem zostaje Emil Szczęsny. Pełni tę funkcje do roku 2003. W latach 1998 - 2000 szkole przybywa nowa hala sportowa. 1 września 1999r następuje reorganizacja szkolnictwa. Powstaje 6-letnia szkoła podstawowa i 3-letnie gimnazjum.
Dyrektorem nowo powstałego gimnazjum (po jego zorganizowaniu przez Janusza Sadurka) zostaje Elżbieta Gębka.
Od 1 września 2003r nowym dyrektorem szkoły podstawowej w Węgorzynie został Waldemar Konefał a jego zastępcą Lucyna Wolska.
Od 1 września 2008 roku dyrektorem szkoły zostaje Lucyna Wolska. Wpisują się tym samym w długą historię szkoły. Życzę im bardzo dobrych osiągnięć na polu oświaty i owocnej współpracy z gronem pedagogicznym, rodzicami, dziećmi i całym środowiskiem.